ID realizacji: 

58589843

Data zgłoszenia: 

30-03-2021

Kategoria: 

ROZWIĄZANIA FASADOWE

Podkategoria: 

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

NAZWA REALIZACJI

Salon sprzedaży okien i drzwi

Typ inwestycji: Prywatny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2018

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2020

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2020

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Celem projektu architektonicznego było stworzenie reprezentacyjnego budynku wkomponowanego w teren i otwartego na otaczającą go przestrzeń z łatwym dostępem i czytelnym układem komunikacyjnym. Efekt udało się osiągnąć po pierwsze z uwagi na wybór umiejscowienia z dala od innych budynków a także poprzez zachowanie proporcji i skali budynku względem powierzchni terenu. Obiekt został wkomponowany w naturalny układ terenu, a zastosowane oświetlenie architektoniczne podkreśla urok bryły budynku. Podczas procesu projektowego uwzględniono zmieniający się układ komunikacyjny który podkreśla atrakcyjny wygląd budynku z różnych perspektyw, tak aby był spójny, a jednocześnie interesujący i intrygujący z każdej strony. Forma obiektu jest nowoczesna i elegancka w swojej prostocie a jednak przykuwająca uwagę. Architektura budynku została stworzona z trzech elementów, której podstawę stanowi przeszklona bryła parteru dopełniona wysuniętymi elementami piętra, co zaakcentowało dynamikę bryły. Kolor podstawowy elewacji stanowi biel, a uzupełniają go szare i antracytowe elementy, dzięki czemu całość w połączeniu ze szkłem podnosi prestiż i elegancję budynku. Wewnątrz szczególną uwagę  skupia przejrzystość uzyskana za sprawą przeszkleń na pełną wysokość pomieszczeń, przez co w pierwszym wrażeniu zewnętrzna zieleń stanowi z budynkiem niemal jednorodną kompozycję. Zastosowanie dynamicznie przenikających się sufitów podwieszanych nadało atrakcyjności wnętrzu oraz podkreśliło lokalizację strefy sprzedażowej. Ponadto wydzielono strefę wypoczynkową i kącik dla dzieci podkreślone współgrającą z tym ścianą zieloną. Innowacyjne zastosowanie ściany zielonej jako fragmentu sufitu podwieszanego wyznaczyło strefę prezentacyjną. Wprowadzenie do wnętrza naturalnych roślin i umiejscowienie akwarium morskiego w strefie wejściowej przybliża odwiedzających do natury. Ponadto przestrzeń obiektu wypełniają ekspozycje najciekawszych rozwiązań produktowych właściciela. Zastosowane materiały wnętrza korelują bezpośrednio z kolorystyką elewacji stanowiącą spójną kompozycję dopełnioną barwami firmy Kapica. Budynek powstał przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych jakich jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją, klimatyzacja, energooszczędnej instalacji oświetleniowej i systemu DALI. Poszczególne pomieszczenia zostały zaprojektowany tak, aby przemieszczanie było intuicyjne, przebywanie w obiekcie komfortowe, a poruszanie się po nim możliwe również dla osób niepełnosprawnych.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Montaż fasady słupowo-ryglowej MBSR50N-EFEKT oraz żaluzji fasadowych MB-SUNPROF. Etap pierwszy, montaż samej konstrukcji fasady ALU, słupy i rygle na obu kondygnacjach budynku, poprzez prawidłowe ustawienie i mocowanie kotwami stalowymi do części nośnych budynku. Ważną częścią montażu było ustawienie kąta prostego 90 stopni na tak długich odcinkach konstrukcji ALU, oraz uzyskanie równego poziomu na całej powierzchni obiektu. Do tego celu użyto niwelatora laserowego, który daje pewność poprawnego ustawienia poszczególnych konstrukcji względem siebie do poziomu. Po zakończeniu kotwienia, konstrukcja została wyklejona fartuchem EPDM o grubości 0,6 mm. od strony zewnętrznej po całym obwodzie celem uzyskania hydro i wiatroizolacji. Etap drugi, montaż szyb o dużych gabarytach, ich waga to ok.250 kg.1 szt. do tego celu użyto dźwig typu HDS który został wyposażony w specjalistyczny uchwyt do podnoszenia szkła i transportowania go do miejsca montażu w konstrukcji ALU. Następnie ekipa mocowała szybę do słupów i rygli od strony zewnętrznej specjalnymi uchwytami które trzymają i stabilizują szybę w konstrukcji. Ostatnia czynność jaka została wykonana podczas montażu szkła to jego izolacja termiczna na styku szyb ,oraz wypełnienie połączeń płynną uszczelką silikonową Dow Corning 791 szer. fugi 20 mm. gł. fugi 15 mm. Narożniki stało szklane zostały połączone silikonem do szklenia strukturalnego Dow Corning 895 szer. fugi 10 mm. gł fugi 15 mm. Etap trzeci, montaż żaluzji fasadowych typ MB-SUNPROF, dokładnie z projektem oraz wizualizacją budynku wykonano dwa sposoby przełamania światła słonecznego na fasadach szklanych. Sposób pierwszy to tak zw. łamacze poziome, sposób drugi to tak zw. łamacze pionowe. W obu przypadkach wykorzystano tan sam system MB-SUNPROF 200 mm. Technologie potrzebną do wykonania montażu żaluzji fasadowych na elewacji szklanej opracowano w naszej Firmie w oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie pracowników Firmy KAPICA.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

– zastosowanie szkła kontroli przeciwsłonecznej Sun Guard 62/34 – narożniki całoszklane w fasadzie MB SR 50N EFEKT – zastosowanie indywidualnego/obiektowego systemu mocowania żaluzji fasadowych MB-SUNPROF do fasady MB SR 50N EFEKT. System został zaprojektowany w firmie KAPICA MB-SUNPROF – Żaluzje fasadowe stosowane przy dużych przeszkleniach ograniczają bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego na wnętrze budynku, pozwalając jednocześnie na zachowanie komfortu naturalnego oświetlenia. Dzięki swym właściwościom stanowią nie tylko elementy dekoracyjne i funkcjonalne, ale także wpływają na oszczędność energii, a w konsekwencji na zmniejszenie kosztów eksploatacji obiektów. System MB-SUNPROF został tak zaprojektowany, aby jak najlepiej zaspokoić potrzeby współczesnej architektury. W jego skład wchodzą profile żaluzji dostępne w różnych rozmiarach oraz akcesoria pozwalające na zamontowanie ich pod odpowiednim kątem i zintegrowanie z fasadą. MBSR50N EFEKT – System słupowo-ryglowy MB-SR50N przeznaczony jest do konstruowania i wykonywania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Zgodnie z aktualnymi trendami w architekturze umożliwia zlicowanie profili słupów i rygli od strony wewnętrznej fasady oraz uzyskanie różnychwersji wyglądu zewnętrznego. Fasada, która dzięki zastosowaniu specjalnego systemu mocowania szyb daje od zewnątrz jednolity obraz gładkiej szklanej ściany podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii szerokości dwóch centymetrów. można w niej stosować duże i ciężkie wypełnienia ze szkła jedno- lub dwukomorowego, w tym także pakiety z szybą laminowaną oraz panele nieprzezierne na bazie szkła zespolonego. MB-DPA – Drzwi przesuwne stanowią rozwiązania estetyczne, bezpieczne i wygodne dla użytkowników. Ze względu na swoje cechy znajdują zastosowanie zarówno w niewielkich obiektach, jak i dużych biurowcach lub centrach handlowych. MB86 DRZWI -System drzwiowy o bardzo dobrych parametrach, dający możliwość zaspokojenia różnorodnych potrzeb użytkowników. Do zalet systemu MB-86 należy także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze