ID realizacji: 

20013907

Data zgłoszenia: 

06-05-2021

Kategoria: 

DRZWI ZEWNĘTRZNE I BRAMY

Podkategoria: 

DOMY JEDNORODZINNE

NAZWA REALIZACJI

Podmiejski Styl

Typ inwestycji: Prywatny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2020

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2020

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2020

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Celem inwestora było harmonijne wkomponowanie domu i garażu w otaczający surowy krajobraz. Szczególnie zależało mu na indywidualnej aranżacji bramy garażowej, którą w niewidoczny sposób chciał zintegrować z fasadą budynku. Brama fasadowa ALR F42 firmy Hörmann okazała się tu najlepszym rozwiązaniem. Aby zamontować wybrane wypełnienie, jej stabilne, zbudowane z profili aluminiowych, segmenty można było bowiem dogodnie nawiercić, a wysokość poszczególnych segmentów dopasować, tak aby uzyskać zaplanowany efekt estetyczny. To pozwoliło na idealne zlicowanie bramy z elewacją garażu pomyślaną jako ciekawe architektoniczne dopełnienie kamiennej elewacji pozostałej części domu. Poza wyjątkowymi walorami estetycznymi bramę ALR F 42 cechuje też wysoka funkcjonalność. Zastosowany tu do jej obsługi napęd łańcuchowy z szyną prowadzącą ITO 400 może łączyć się z trzema różnymi typami sterowania i otwierać bramę o wysokości nawet 4,5 m. Opcjonalnie może też być wyposażony w zabezpieczone rozryglowanie uruchamiane od wewnątrz lub z zewnątrz, co w montowanej tu bramie fasadowej znalazło doskonałe zastosowanie. Korzystając z możliwości zakupu stolarki „z jednej ręki”, od jednego producenta, inwestor zdecydował się też na stalowe drzwi wejściowe Thermo65. Te bezpieczne i ciepłe drzwi, bez żadnej dopłaty, jak u krawca dopasowano na wymiar do dużego otworu. To był nie tylko kompleksowy, ale także ekologiczny wybór. Firma Hörmann od lat zapobiega bowiem emisji CO2 do atmosfery, wykorzystując do produkcji tylko zieloną energię.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Montaż bramy garażowej odbył się poprzez specjalne konsole montażowe umożliwiające mocowanie konstrukcji bramy w otworze w warstwie izolacji, rozwiązanie to ułatwia docelowe zlicowanie okładziny bramy z elewacją zewnętrzną, mocowanie konsol do ścian z wykorzystaniem kotew chemicznych. Drzwi Thermo65: montaż umożliwiający uzyskanie wysokich parametrów izolacyjności termicznej, ościeżnica mocowania na granicy muru i ocieplenia na oryginalnych uchwytach montażowych. Izolacja termiczna na bazie piany rozprężnej dodatkowo taśmy paroszczelne od wewnątrz i paroprzepuszczalne od zewnątrz, izolacja termiczna i przeciwwodna progu.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

Brama fasadowa ALR F42 do indywidualnego wypełnienia przez odbiorcę. Brama segmentowa zbudowana z aluminiowych profili. Umożliwia realizację niecodziennych projektów architektonicznych, w których brama zostaje „ukryta” w elewacji i w pełni z nią zlicowana. Dzięki możliwości indywidualnego dopasowania wysokości poszczególnych segmentów bramę można zaaranżować według własnego pomysłu, wypełniając ją wybraną przez siebie okładziną. Brama fasadowa ALR F42 może mieć szerokość do 7000 mm (wymiar bramy na inwestycji: 5500×2150 mm). Poza walorami estetycznymi cechuje ją wysoka funkcjonalność. W bramie zastosowano prowadzenie typ L: dla niskiego nadproża (min. 280 mm) oraz wytrzymały napęd łańcuchowy ITO 400. Posiada on odryglowanie awaryjne poprzez cięgno Bowdena. W bramie zastosowano fotokomórkę wyprzedzającą VL2 do bezdotykowego nadzorowania krawędzi zamykającej bramy. To rozwiązanie gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo eksploatacji. Ludzie i przeszkody w obszarze pracy bramy są rozpoznawani z wyprzedzeniem, a brama cofnie się zanim dotknie przeszkody. Fotokomórka wyprzedająca umożliwia także szybszą pracę bramy a dzięki skróceniu czasu potrzebnego na otwarcie bramy obniżają się koszty zużycia energii. Drzwi zewnętrzne Thermo65 Stalowe drzwi wejściowe z termicznie izolowaną aluminiową ościeżnicą. Wykonany z kompozytu ramiak drzwi zapewnia lekkie poruszanie się skrzydła, które nie musi być grube i ciężkie, by zachować doskonały współczynnik przenikania ciepła. Dla zastosowanego na inwestycji zestawu drzwiowego (drzwi z przeszklonym elementem bocznym) współczynnik UD wynosi 1,1 W/(m2K), dla samych drzwi 0,87 W/(m2K) . Drzwi mają solidny próg z możliwością demontażu podczas remontu, zamek z wielopunktowym ryglowanie oraz bezpieczną wkładką patentową. Oferowane są na wymiar, z eleganckim uchwytem, w modnym antracytowym kolorze i minimalistycznym designie.