ID realizacji: 

79384395

Data zgłoszenia: 

09-04-2021

Kategoria: 

OKNA I DRZWI BALKONOWE

Podkategoria: 

RENOWACJE

NAZWA REALIZACJI

Dworzec autobusowy w Kielcach – „spodek”

Typ inwestycji: Publiczny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2018

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2020

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2020

ADRES REALIZACJI

ULICA

Czarnowska

NR DOMU

12

NR MIESZKANIA

KRAJ

Polska

MIASTO

Kielce

KOD POCZTOWY

25-504

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Kielecki dworzec autobusowy, dzięki oryginalnej bryle, od zawsze był wizytówką miasta. Został oddany do użytku podróżnym w 1984r. i po ponad trzydziestu latach wymagał gruntownej modernizacji. Ze względu na wpisanie go w 2011r. do rejestru zabytków, wymagania postawione wykonawcom były bardzo wysokie i w projekcie musieli oni uwzględnić zachowanie dotychczasowego zewnętrznego kształtu obiektu. Kopułowy dach budynku z charakterystycznymi świetlikami również musiał pozostać. Architekci odpowiedzialni za projekt nowego dworca, nawiązali kontakt z firmą FAKRO. Po wielu rozmowach, wizytach na placu budowy, miesiącach pracy i konsultacji, udało się zaprojektować, a następnie wykonać odpowiednie świetliki. Projekt ten był wyzwaniem dla konstruktorów FAKRO, wymagał indywidualnego niestandardowego podejścia do inwestora i stworzenia produktu „szytego na miarę”, który odpowiadał wszystkim stronom i spełniał założenia przebudowy. Świetliki musiały spełniać aktualne wymogi, a jednocześnie odwzorowywać te historyczne. Od sierpnia 2020r.196 nowych świetlików rozświetla wnętrze dworca naturalnym światłem.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Montaż świetlików został przeprowadzony zgodnie z instrukcją montażu producenta z zachowaniem zasad sztuki dekarskiej. Świetliki kopułowe zostały zamontowane w dachu w kształcie kopuły, który w całości jest pokryty blachą miedzianą. Obróbka blacharska świetlików została wykonana również z miedzi

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

Zastosowane w dachu dworca świetliki były zaprojektowane i wykonane specjalnie pod to jedno zlecenie. Nie są produktem seryjnym. Świetliki mają budowę kopułową, zastosowano w nich dwuszybowy pakiet, w którym obie szyby są hartowana aby zwiększyć i wytrzymałość i ograniczyć ryzyko uszkodzenia szyby. Świetliki mają za zadanie zapewnić napływ naturalnego światła i rozjaśnić wnętrze. W tym projekcie świetliki posiadają kopułę zarówno od zewnętrznej strony dachu, jak i od wewnątrz. Kopuła świetlika znajdująca się na zewnątrz wyłapuje promienie słoneczne, a wewnętrzna je rozprasza w środku pomieszczenia oświetlając je światłem naturalnym.