ID realizacji: 

30014253

Data zgłoszenia: 

30-03-2021

Kategoria: 

AUTOMATYKA BUDYNKOWA I SMART HOME

Podkategoria: 

BUDYNKI UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

NAZWA REALIZACJI

Budynek biurowy z klatką schodową Ponzio Polska sp. z o.o.

Typ inwestycji: Prywatny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2018

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2020

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2020

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Oddany do użytku w 2020 r. obiekt, w którym mieści się nowa siedziba Ponzio, łączy trzy funkcje: biurową, magazynową oraz nowoczesnej lakierni. Znajdziemy tu cały szereg nowoczesnych, wartych uwagi rozwiązań, w tym siłowniki D+H, które nie tylko automatyzują pracę okien, ale także zewnętrznych łamaczy światła. W części biurowej i magazynowej wykorzystano hybrydę wentylacji mechanicznej i naturalnej wentylacji. Uchylne okna ze względu na wysokość byłyby trudno dostępne, ale dzięki wyposażeniu ich w siłowniki D+H są w pełni funkcjonalne. Możliwość otwarcia okien w obiekcie pozwala zoptymalizować koszty klimatyzacji i zapewnić stały dostęp do świeżego powietrza. Każde z okien jest wyposażone w dwa siłowniki VCD 203/250 zamontowane na skrzydle. Sterowanie pracą stolarki okiennej odbywa się radiowo za pomocą pilota. W siedzibie Ponzio zastosowano ponadto automatykę sterującą pracą osłon przeciwsłonecznych (tzw. sunbreakers). Do tego celu wykorzystano automatykę pogodową i siłowniki ZA 155/300-K-BSY+. Napędy posiadają opcje WS, co oznacza, że mogą być stosowane w środowisku o podwyższonej wilgotności oraz w warunkach zewnętrznych. Kątem nachylenia lamelli można sterować za pomocą pilota lub przycisku natynkowego. Automatyka pogodowa D+H pozwala dostosować kąt nachylenia lamelli do stopnia nasłonecznienia, co przy odpowiednim zaprogramowaniu systemu przekłada się na realne oszczędności i optymalizację kosztów chłodzenia oraz ogrzewania obiektu.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Napędy VCD 203/250 zastosowane w oknach D+H służą do naturalnej wentylacji (przewietrzania). Siłowniki są w pełni kompatybilne z systemami aluminiowymi, plastikowymi i drewnianymi dostępnymi na rynku. Firma D+H oferuje dedykowane konsole montażowe w zależności od rodzaju sytemu i sposobu otwarcia okna. Siłowniki montowane są najczęściej w oknach trudno dostępnych, których nie można byłoby otworzyć w tradycyjny sposób. Zautomatyzowane skrzydła okienne zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza-szczególnie istotną w czasach pandemii oraz oszczędności energii np. przy korzystaniu z układu klimatyzacji. Sterowanie okien może odbywać się z pilota lub przycisku natynkowego. W siłownikach VCD 203/250 można regulować długość wysuwu za pomocą magnesu oraz integrować z automatycznymi ryglatorami okiennymi. Chcąc zamontować siłownik okienny na oknie potrzebujemy zaledwie 21 mm wolnego miejsca. Dla ułatwienia doboru napędów udostępniamy klientom darmowe narzędzie dostępny na stronie www.napedyokienne.pl.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

Siedziba Ponzio była jednym z pierwszych obiektów (pierwszym w Polsce), w którym udało się zautomatyzować prace osłon przeciwsłonecznych (tzw. sunbreakers) przy zastosowaniu automatyki pogodowej D+H i siłowników z serii ZA. Napędy ZA 155/300-K-BSY+-W posiadają opcje WS, co oznacza, że mogą być stosowane w środowisku o podwyższonej wilgotności oraz na zewnątrz budynku. W obiekcie Ponzio zdecydowano się na sterowanie systemowe zarządzane przez automatykę pogodową oraz sterowanie indywidulane zależne od użytkowników obiektu tzn. że w dowolnym momencie można zmienić kąt pochylenia lamelli. Kątem nachylenia lamelli można sterować za pomocą pilota lub przycisku natynkowego. Całe rozwiązanie oparte jest na komunikacji radiowej, ale nie ma konieczności stosowania baterii, ponieważ wszystkie moduły zasilane są prądem z sieci. Do pojedynczego modułu można podłączyć maksymalnie 6 napędów. Napędy mogą być zaprogramowane w taki sposób, aby były synchronizowane w obszarze pojedynczego cięgna. W przypadku awarii jednego z siłowników wszystkie pozostałe zaprogramowane w grupie przestaną działać. Każdy z siłowników można programować indywidualnie, zmieniać prędkość otwarcia, wysuw i siłę. Siłowniki montowane są za konstrukcją nośną lamelli dodatkowo mogą być dostarczone w dowolnym kolorze RAL lub strukturze odwozrowującej kolor lamelli. Tym samy są praktycznie niewidoczne. Automatyka pogodowa D+H zastosowana w obiekcie Ponzio pozwala dostosować kąt nachylenia lamelli do stopnia nasłonecznienia, co przy odpowiednim zaprogramowaniu systemu przekłada się na realne oszczędności i optymalizację kosztów chłodzenia oraz ogrzewania obiektu. W przypadku zastosowania zautomatyzowanych lamelli w biurach daje to lepszy komfort pracy bez konieczności stosowania wewnętrznych osłon czy rolet.