ID realizacji: 

75583174

Data zgłoszenia: 

09-03-2021

Kategoria: 

OKNA I DRZWI BALKONOWE

Podkategoria: 

DOMY JEDNORODZINNE

NAZWA REALIZACJI

Rezydencja Baboolal

Typ inwestycji: Prywatny

ROK ROZPOCZĘCIA REALIZACJI:

2019

ROK ZAKOŃCZENIA REALIZACJI:

2020

ROK ODDANIA REALIZACJI DO UŻYTKU:

2020

OPIS I CHARAKTERYSTYKA REALIZACJI

Rezydencja Baboolal o powierzchni 730m2 znajduje się w miejscowości Chapel Hill w USA. Zaprojektowana dla 4-osobowej rodziny. Jedna część domu – salon, kuchnia, jadalnia, taras i weranda – jest całkowicie otwarta, a drugie skrzydło jest prywatne, z wydzielonymi strefami dla rodziców i dzieci. Głównym założeniem było połączenie wnętrza domu z przestrzenią ogrodu, dające mieszkańcom poczucie swobody i nieograniczonej przestrzeni. Cała ściana salonu i jadalni została wykonana ze szklanymi drzwiami w typie HS, zbudowanymi zgodnie ze standardami domu pasywnego w zakresie energooszczędności. Drzwi tarasowe mają powierzchnię prawie 22 metrów kwadratowych. Architekt wykorzystał maksymalnie naturalne światło poprzez zamontowanie dodatkowych przeszkleń w strefie podsufitowej. Szczególną uwagę zwrócono na linię podziału okien stałych nad drzwiami przesuwnymi. Podstawową koncepcją dla rezydencji Baboolal była japońska zasada „Shakkei”, czyli zapożyczony krajobraz. Dom jest nietypowo usytuowany. Główne wejście znajduje się od strony południowej, natomiast północna strona posesji sąsiaduje z przepiękną trawiastą łąką, która należy do sąsiada. Ta strona jest dominującym widokiem, można więc powiedzieć, że widok jest „pożyczony”. Budynek został idealnie wkomponowany w naturalne otoczenie. Całości dopełniło wykończenie drewnem, stalą i kamieniem. Inwestorzy duży nacisk położyli na aspekt ekologiczny inwestycji. Budynek jest zero-emisyjny, a na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA TECHNOLOGII MONTAŻU ORAZ UZASADNIENIE DOTYCZĄCE WYKORZYSTANEGO ROZWIĄZANIA

Okna i drzwi zostały zamontowane w budynku wykonanym w technologii szkieletowej, bardzo popularnej na amerykańskim rynku. Stolarkę osadzono w podkonstrukcji drewnianej w strefie izolacji budynku. Zastosowano ciepły montaż z użyciem taśm paroprzepuszczalnych i paroszczelnych. Ciepły montaż niesie za sobą wiele korzyści. Między innymi dlatego stosowany jest w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Ogranicza koszty zużycia energii i wydłuża życie montowanej stolarki okiennej. Montaż wymagał użycia specjalistycznego sprzętu, m.in. dźwigu.

OPIS I CHARAKTERYSTYKA PRODUKTÓW UŻYTYCH W REALIZACJI

W realizacji zamontowano okna aluminiowe w kolorze RAL 7021 (czarno-szary), o głębokości zabudowy 75 mm. Współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw=0,9 W/m2K dla okna referencyjnego 1230mm x 1480 mm. Wszystkie okna są 3-szybowe. Zastosowane szyby wyróżniają się wyjątkową transparentnością na poziomie Lt=74%. Drzwi tarasowe typu HS z dwoma skrzydłami jezdnymi o powierzchni 22 metrów kwadratowych i głębokości zabudowy 153 mm. Dodatkowo zastosowano w nich szkło bezpieczne VSG/ESG. Parametr przenikalności cieplnej wynosi Uw=1,0 dla okna referencyjnego o wymiarach 3500x2300mm. Nad HS-em zastosowano dodatkowe okna stałe, aby jeszcze bardziej zwiększyć wpadające światło.