Aktualności firm członkowskich

Marzysz o dużych oknach? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

By 30 stycznia 2023 No Comments

Wielkoformatowe okna to architektoniczny hit ostatnich sezonów. Nie tylko sprawiają, że budynek wygląda bardziej nowocześnie. Wpuszczają też do wnętrz więcej światła słonecznego. Jeśli szukasz dużych, stabilnych otwieranych okien rozważ system PAVA. Są duże, wyjątkowo ciepłe, ciche, stabilne, trwałe i wygodne w użytkowaniu.

Duże przeszklenia na niemal całą powierzchnię ściany to współcześnie rzeczywistość, a nie odległe marzenie architektów. Wielkoformatowe okna coraz częściej widujemy nie tylko w biurowcach, ale też w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Dlaczego? Ich cena na przestrzeni lat zdecydowanie zmalała, dzięki czemu są łatwiej dostępne dla większej grupy inwestorów. Spadek kosztów okien o dużych rozmiarów nie poszedł jednak w parze z obniżeniem właściwości termicznych czy akustycznych. Wręcz przeciwnie! Dziś takie okna w dużym formacie jak PAVA są cieplejsze, stabilniejsze i trwalsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jak to możliwe?

Jak było? Standardowa metoda szklenia dużych okien

Standardowo szyby w oknach montuje się w profilu skrzydła okiennego na tzw. wcisk. Pakiet szybowy osadzany jest w takim przypadku na podkładkach ułożonych wzdłuż każdej krawędzi skrzydła. To rozwiązanie sprawdzone, ale nie bez wad.  Szyba montowana na wcisk na podkładkach nie usztywnia okna, ponieważ nie jest z nim trwale zespolona. Przy modelach wielkoformatowych konieczne jest zastosowanie solidnych wzmocnień stalowych. Te niestety dodatkowo obciążają skrzydło okienne. Jest to kłopotliwe nie tylko w związku z komfortem użytkowania na co dzień.

Naprężenia działające m.in. w narożach okien mogą prowadzić do pękania szyb w trakcie transportu, montażu czy nawet później w czasie korzystania z okien. Duże przeszklenia z konwencjonalnym szkleniem nie gwarantują też skutecznej izolacji akustycznej. Dlaczego? Szyba pod wpływem drgań zachowuje się jak membrana i przenosi je do wnętrz pomieszczeń. Problemem jest także występowanie mostków termicznych w miejscu podkładek, a przez to gorsze parametry izolacji termicznej.

Jak jest? STV, czyli przełom technologiczny

Rozwiązaniem, które wypiera obecnie w oknach wielkoformatowych szklenie na podkładach jest technologia STV. Nazywana jest ona szkleniem statycznym na sucho lub suchym wklejaniem szyb. Dlaczego „na sucho”? Pakiet szybowy łączony jest trwale z profilem skrzydła okiennego za pomocą specjalnej taśmy klejącej, a nie klejem czy silikonem. Połączenie szyby i skrzydła jest identyczne na całym obwodzie. Dzięki temu szyba staje się elementem konstrukcyjnym okna. Co oznacza to w praktyce? Wyeliminowany zostaje problem z izolacją akustyczną okna, ponieważ usztywniona szyba nie przenosi dźwięków jak w przypadku montażu na podkładkach.

Największą zaletą metody STV, stosowanej w naszych oknach PAVA, jest maksymalne usztywnienie okna. Statyka tafli szyby przenosi się na profile, przez co zwiększa się jej stabilność. Po zastosowaniu dodatkowych wzmocnień stalowych można więc stworzyć okna o zdecydowanie większych rozmiarach niż przy technologii wcisku na podkładkach. Okna z szybami wklejanymi na sucho wytrzymują zdecydowanie większy ciężar skrzydła. Te nie opadają, nie odkształcają się, nie wymagają regulacji i pracują niezwykle płynnie.

ŹRÓDŁO: OKNOPLAST