Aktualności firm członkowskich

Klimas Wkret-met rozszerza ofertę kotew mechanicznych

By 28 lipca 2021 No Comments

Klimas Wkręt-met, lider produkcji technik zamocowań w Europie środkowej i wschodniej, rozszerza ofertę o nowe specjalistyczne kotwy mechaniczne. Te profesjonalne rozwiązania do najbardziej odpowiedzialnych połączeń konstrukcyjnych, dostępne są w czterech wariantach i 96 rozmiarach (odM8 do M16).

Kotwy mechaniczne, inaczej nazywane również łącznikami ekspresowymi lub kotwami do betonu, stosuje się wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać trwałego elementu konstrukcyjnego jak nadproże lub wieniec W porównaniu z zamocowaniami lekkimi kotwy cechuje dużo większa wytrzymałość, dlatego znajdują zastosowanie w montażu, gdzie w grę wchodzą duże i bardzo duże obciążenia. Służą do łączenia elementów takich jak metalowe podkonstrukcje fasad, maszyn i urządzeń barierek, poręczy, balustrad, galanterii stalowej, elementów ozdobnych zewnętrznych i wewnętrznych, lekkich i średnich konstrukcji metalowych na zewnątrz i wewnątrz budynku, instalacji bram, grzejników, czy wsporników instalacji wodociągowych.

Kotwa mechaniczna – jak to działa?

Kotwy do betonu to rozwiązanie idealne, jeśli chcemy wykonać mocowanie szybko i bez korzystania z zaawansowanych narzędzi. Kotwa ekspresowa marki Klimas Wkręt-met posiada specjalny klips rozporowy (pierścień), który w czasie wbijania elementu klinuje się w otworze montażowym. Otwór musi posiadać odpowiednią średnicę oraz głębokość umożliwiającą prawidłowe zamocowanie , na kotwach producenta umieścił linie oznaczające głębokość zakotwienia standardową oraz zredukowaną kotwy aby ułatwić sposób montażu na wymaganej głębokości. Po wbiciu kotwy należy ją dokręcić, co skutkuje wysuwaniem się korpusu, a trzpień na końcu rozpiera pierścień. Kotwa wkręcana do betonu potrzebuje tylko kilku obrotów po jej wbiciu – uzyskujemy wówczas optymalny moment dokręcający Należy do tego użyć klucza dynamometrycznego. Zapewnia to wymaganą precyzję. Klips kotwy stalowej do betonu idealnie przylega do ścianek otworu. To skuteczne i trwałe rozwiązanie. Stosowanie kotew tego rodzaju uchodzi za bardzo wydajne. Szacuje się, że siła potrzebna do osadzenia kotew w materiale jest o 25 procent niższa w stosunku do alternatywnych metod. Poza tym moment skręcania niezbędny do uzyskania optymalnej wytrzymałości jest relatywnie niski. Wszystko odbywa się sprawnie i szybko. Sprawdzi się zatem doskonale w kontekście połączeń seryjnych.

Nowe kotwy mechaniczne z najwyższymi parametrami technicznymi

Oferta Klimas Wkręt met została wzbogacona o cztery nowe grupy produktowe, o różnym przeznaczeniu. W ofercie znajdziemy zarówno kotwy do mocowania w podłożach gładkich i twardych tj. beton, żelbet itp., wykonane odpowiednio ze stali zabezpieczonej korozyjnie oraz stali nierdzewnej. W katalogu znajduje się szeroka oferta wymiarów, dzięki czemu zwiększa się możliwość zastosowania kotew.

1. Kotwa LE-ZN – kotwa mechaniczna ocynkowana

2. Kotwa LE-ZNA4 – kotwa mechaniczna ocynkowana + klips ze stali nierdzewnej A4

3. Kotwa LE-DA4 – kotwa mechaniczna w powłoce SQ Ceramic + klips ze stali nierdzewnej A4

4. Kotwy LE-A4 – Kotwa mechaniczna ze stali nierdzewnej A4

Program Wkręt-met DesignFiX do projektowania zamocowań

Kotwy mechaniczne są produktami specjalistycznymi, dlatego ich zastosowanie wymaga projektu opartego na dokładnych wyliczeniach obciążeń. Klimas Wkręt-met oferuje pełne wsparcie techniczne, ale też dedykowane narzędzie do obliczeń zamocowań. Jest to darmowa aplikacja Wkręt-met DesignFiX, której zadaniem jest maksymalne wsparcie dla projektantów, inżynierów i wykonawców, w projektowaniu konstrukcji zgodnie z wymaganiami inwestycji. Program zaprojektowany jest z europejską metodą projektowania kotew TR 029 (ETAG 0001). Intuicyjny interfejs pozwala na bezproblemowe wprowadzenie wszystkich danych bezpośrednio na rysunku 3D. Program wyświetla na bieżąco, w czasie rzeczywistym kotwy spełniające wprowadzone kryteria i podaje ich procent wytężenia. Dobiera optymalną głębokość zakotwienia oszczędzając pieniądze inwestora i czas montażysty. Zapewnia możliwość wyboru różnych żywic, różnych rodzajów i średnic prętów, różnych gatunków stali oraz powłok antykorozyjnych. Przejrzyste i wyczerpujące strony wyników mogą zostać wydrukowane lub dołączone do dokumentacji w formie dokumentu pdf.
Kotwy mechaniczne Klimas Wkręt-met wytwarzane są w polskich zakładach producenta. Wszystkie są zgodne z Europejską Aprobata Techniczną (ETA), która oprócz określenia parametrów technicznych produktów zawiera ich ocenę, potwierdzającą najwyższa jakość.

 

ŹRÓDŁO: Klimas Wkręt-met

www.wkret-met.pl