Aktualności POID

Związek Polskie Okna i Drzwi podejmuje współpracę z Polskim Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej

By 27 lipca 2021 No Comments

Budownictwo pasywne zyskuje uznanie na całym świecie i w Polsce, co potwierdza stale wzrastająca liczba obiektów realizowanych w tej technologii. Domy energooszczędne niegdyś  uważane jako niedostępne cenowo, niedługo staną się standardem. Nie tylko domy jednorodzinne ale i duże  inwestycje, zostaną realizowane zgodnie ze zmianami w prawie budowlanym.

Zmiany prawa budowlanego sprawią, że normą w budownictwie stanie się termomodernizacja budynków z wykorzystaniem technologii pasywnych, oraz wykorzystanie energii odnawialnej, która wykorzystywana jest w budownictwie pasywnym.

PIBP i EO od 2004 roku zajmuje się  upowszechnianiem i transferem wiedzy o technologii  pasywnej, termomodernizacji z wykorzystaniem technologii i komponentów pasywnych, certyfikacją takich budynków, oraz zastosowania energii odnawialnej, która w sposób bardzo ekonomiczny jest wykorzystywana właśnie w budynkach pasywnych. Instytucja ta jest partnerską instytucją Instytutu Budownictwa Pasywnego w Darmstadt (PHI) i jako jedyni w Polsce, posiadają akredytację PHI do przeprowadzania certyfikacji budynków pasywnych w Polsce.

Założony w roku 1996 niezależny instytut badawczo – rozwojowy zatrudnia najlepszych matematyków i fizyków ale również inżynierów budownictwa, inżynierii środowiska oraz inżynierów mechaników, którzy prowadzą prace badawcze nad efektywnym wykorzystaniem energii w budownictwie o niemal zerowym zapotrzebowaniu energetycznym.

Nawiązanie współpracy Związku  POiD z Instytutem Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej, to krok do podjęcia działań w zakresie transferu interdyscyplinarnej wiedzy w zakresie budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego dla całej branży stolarki budowlanej w Polsce. Strony deklarują również chęć doradztwa na rzecz dostosowania stolarki budowlanej do obecnych standardów budownictwa pasywnego i wysoce energooszczędnego oraz ich weryfikacji, jako Certyfikowanych Komponentów Produktów Pasywnych dedykowanych do obiektów w najwyższych standardach energetycznych a także promocji Certyfikowanych produktów, szkoleń producentów, dostawców i dystrybutorów stolarki budowlanej, dzięki którym uczestnicy mogą zyskać tytuły Mistrzów Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego oraz Ambasadorów Budownictwa Pasywnego.

 

ŹRÓDŁO: PIBP i EO, POiD