Aktualności firm członkowskich

Wybierając okna dziś, pomyśl o jutrze

By 25 sierpnia 2020 No Comments

Planując zakup okien do nowego domu należy wziąć pod uwagę nie tylko ich współczynnik przenikania ciepła, ale także cały szereg różnorodnych właściwości użytkowych, aby mogły odpowiadać naszym wymaganiom dziś i na przyszłość. Ważna jest nie tylko energooszczędność i nowoczesny design, ale także optymalne doświetlenie wnętrz, łatwość obsługi czy dostępność dla wszystkich mieszkańców domu, bez względu na ich wiek lub kondycję fizyczną.

Wielkoformatowe okna w systemie Schüco FWS 60 CV Fot. Schüco

Od stycznia 2021 zapotrzebowanie na energię (EP) w nowych budynkach nie powinno przekraczać 70 kWh/m2 na rok. Ponadto stosowane w nich okna i drzwi balkonowe muszą się charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 0,9 W/m2K. Warto jednak pamiętać, że zrównoważone i ekologiczne budownictwo to nie tylko rozwiązania posiadające odpowiednie parametry efektywności energetycznej. To filozofia, która opiera się na założeniu, że zastosowane materiały i systemy zachowają swoją pierwotną funkcjonalność przez dekady bez potrzeby ich renowacji czy wymiany, co pociągałoby za sobą koszty finansowe i środowiskowe. Okna mają więc nie tylko skutecznie powstrzymywać ucieczkę energii cieplnej i wpuszczać maksymalną dawkę światła, ale także muszą być odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie powinny zapewniać funkcjonalność, komfort oraz łatwość obsługi wszystkim, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Energooszczędne, elastyczne pod względem projektowym i bezprogowe rozwiązania Schüco z PVC-U oraz aluminium spełniają wszystkie te wymagania.

Aluminium – materiał przyszłości

Drzwi balkonowe Schüco AWS z progiem 0 mm Fot. Schüco

Aluminium to najtrwalszy surowiec do produkcji okien. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii stolarka aluminiowa może dziś spełniać najsurowsze wymagania związane z estetyką, dostępem naturalnego światła, termoizolacyjnością, szczelnością czy też ochroną akustyczną. Ze względu na doskonałą statykę pozwala na wykonywanie komfortowych okien i drzwi od podłogi do sufitu, a nawet przeszklonych ścian i całych pasm okiennych o wąskich profilach. Rozwiązaniem, które spełnia restrykcyjne warunki izolacyjności termicznej, a przy tym zapewnia swobodę projektowania imponujących przeszkleń, jest system fasadowy Schüco FWS 60 CV. W rozwiązaniu tym rozwierno-uchylne skrzydła okienne o wysokości nawet do 3,2 m zostały całkowicie ukryte w wąskim słupie fasady, co sprawia że szerokość podziału na kwatery stałe i otwierane jest zawsze taka sama i wynosi zaledwie 60 mm. Dzięki temu od zewnątrz nie można rozróżnić pól stałych od otwieranych. Od strony pomieszczenia na obecność skrzydła wskazuje jedynie subtelny rowek między skrzydłem okiennym a profilem fasady i ewentualnie klamka. Tak wykonany moduł o przykładowych wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na rekordowym poziomie 0,84 W/m2K. Okna można dodatkowo wyposażyć w okucia mechatroniczne TipTronic SimplySmart. Pozwalają one na zdalne, komfortowe otwieranie i zamykanie dużych skrzydeł czy znajdujących się wysoko naświetli, jak również programowanie ich np. na nocne wietrzenie. Innym rozwiązaniem, które łączy doskonałą ochronę cieplną z przyszłościowymi funkcjami, są drzwi balkonowe bez barier serii Schüco AWS. Skrzydła o dużych wymiarach nawet do 1300 x 2500 mm tworzą komfortowe w użytkowaniu, szerokie i pozbawione wystającego progu przejście na balkon czy taras. Odryglowanie i zaryglowanie, a także uchylanie i zamykanie skrzydła jest wspomagane systemowo, dlatego nie wymaga wysiłku. Stolarka wyróżnia się bardzo dobrym współczynnikiem przenikania ciepła dla samej ramy Uf nawet na poziomie 0,71 W/m2K, dzięki czemu może być z powodzeniem realizowana w standardzie niskoenergetycznym, a nawet pasywnym. Te unikatowe na miarę rynku drzwi balkonowe bez progu cechują się ponadto doskonałą wodoszczelnością aż do 600 Pa (klasa 9A). Zarówno fasada FWS 60 CV, jak i drzwi balkonowe bez barier wykonane w systemie okiennym AWS mogą zapewniać wysoką odporność na włamanie i bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, dzięki czemu zapewniają maksymalny komfort mieszkania.


PVC – energooszczędność od zaraz

Wielkoformatowe drzwi podnoszono-przesuwne Schüco LivIngSlide z PVC-U Fot. Schüco

PVC jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do budowy okien i drzwi. Wynika to nie tylko z ceny, ale też z oszczędności, jakie mogą zapewnić wykonywane z niego okna energooszczędne i pasywne. Ich dużą zaletą są także coraz ciekawsze rozwiązania techniczne i ułatwienia obsługi. Na przykład w siedmiokomorowych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelnienia z termozgrzewalnego EPDM, które zachowują swoją zdolność do powrotu elastycznego oraz szczelność przez cały okres użytkowania. Stolarka z dodatkowym środkowym uszczelnieniem w wersji MD może osiągać nawet standard pasywny o współczynniku Uw ≤ 0,8 W/m2K. Przy zastosowaniu specjalnych szyb okno może dodatkowo zapewnić wysoką izolacyjność akustyczną aż do 47 dB. Interesującą propozycją jest również system okienny Schüco LivIng Alu Inside z certyfikatem Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Zamiast stalowych wzmocnień zastosowano w nim wąskie, aluminiowe płaskowniki, co pozwoliło zredukować mostki termiczne. Aluminiowe powierzchnie odbijają nawet do 90% energii cieplnej, obniżając jej straty do minimum. Kolejnym rozwiązaniem dedykowanym budownictwu po 2021 roku są drzwi przesuwne Schüco LivIngSlide. Podobnie jak w oknach serii LivIng i LivIng Alu Inside, zastosowano w nich fabrycznie wprowadzone w profil uszczelki z EPDM. Wysokiej jakości materiał, który zachowuje elastyczność na długo, zapewnia szczelność drzwi także w newralgicznym obszarze naroży wewnętrznych. Obwodowe uszczelnienie między skrzydłem i ramą ościeżnicy zapobiega kondensacji wody i powstawaniu przeciągów. Tak zaprojektowane drzwi z szybą Ug=0,6 W/m2K mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od stycznia 2021 roku. Doskonała ochrona cieplna systemu idzie w parze ze smukłym wyglądem i dużymi wymiarami drzwi, które mogą osiągać maksymalnie aż do 6,5 m szerokości i 2,8 m wysokości. Nowością jest panoramiczne przeszklenie w części stałej. Innowacyjna koncepcja okuć gwarantuje łatwą i lekką obsługę nawet ciężkich skrzydeł, a termoizolowany płaski próg – bezproblemowe przechodzenie.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl