Aktualności firm członkowskich

Balustrady Ponzio – bezpieczeństwo i mnogość rozwiązań

By 20 sierpnia 2020 No Comments

Instytut Techniki Budowlanej wydał Krajową Ocenę Techniczną dla systemu PONZIO FB51 – zestaw wyrobów do wykonywania balustrad typu portfenetr z wypełnieniem szklanym. Dokument stwierdza możliwość stosowania systemu jako zabezpieczenia powierzchni zaklasyfikowanych do kategorii użytkowania A, B lub C1-C4 wg normy PN-EN 1991-1-1:2004. Już dziś upoważnieni producenci mogą spełnić obowiązujące wymogi prawne i znakować balustrady znakiem budowlanym B.

Zestaw wyrobów do wykonywania balustrad całoszklanych typu portfenetr daje ogromne możliwości zarówno architektom, jak i producentom ślusarki aluminiowej. System jest w pełni kompatybilny z całą paletą maskownic fasadowych systemu PONZIO PF152. Dzięki temu balustrada idealnie komponuje się z zaprojektowaną fasadą aluminiową. Zamocowana w osi słupa fasady tworzy ciągłą linię maskownicy słupa. W efekcie powstaje przezroczysta bariera dla wpiętego w fasadę okna.
Rozwiązania doskonale prezentują się również w systemach okiennych. Producenci mają do wyboru 3 typy stalowych mocowań systemowych: śruby, wkręty, nity. Różnorodność ta pozwala na dopasowanie technologii montażu do warunków panujących na budowie oraz specyfiki projektu. Montaż na nity tylko przez zewnętrzną ściankę profilu aluminiowego zapewnia brak punktowych mostków termicznych. Ogranicza tym samym zużycie energii w budynku oraz poprawia komfort użytkowników.
Firma Ponzio, dbając o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników oraz komfort projektantów i wykonawców, zleciła w Instytucie Techniki Budowlanej opracowanie tabel doboru pakietów szklenia w zależności od wymiarów: wypełnienia szklanego, obciążenia wiatrem oraz obciążenia poziomego od obciążeń użytkowych. Tabele umożliwiają wybór odpowiedniego pakietu dla danego zastosowania już na etapie projektu. Kompleksowe podejście do zagadnienia oraz mnogość rozwiązań i wykonanych badań odzwierciedla profesjonalizm firmy oraz pokazuje potencjał i możliwości przyszłych ciekawych realizacji.