
Zmiany społeczno-ekonomiczne, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dekad, spowodowały, że popularne niegdyś wielokondygnacyjne domy odchodzą do przeszłości, ustępując miejsca projektom parterowym, o otwartym układzie pomieszczeń i dużych przeszkleniach. Z myślą o przyszłości coraz częściej są one wyposażane w rozwiązania architektury bez barier, których najważniejszym elementem są odpowiednio dobrane drzwi i okna.
Otwarta architektura bez schodów i progów

fot. Schüco | Sypialnia z bezprogowym aluminiowym oknem balkonowym Schüco AWS 75.SI
Nowoczesne domy cechują się otwartym, przestronnym układem powierzchni użytkowej. Szerokie trakty komunikacyjne i zupełna eliminacja jakichkolwiek fizycznych barier nie tylko podnosi komfort użytkowania, lecz także sprzyja tworzeniu przyjaznej i otwartej atmosfery, w której mieszkańcom łatwiej jest się spotkać i wspólnie spędzić czas. Z myślą o takich projektach powstały bezprogowe i bardzo łatwe w obsłudze rozwiązania aluminiowych okien balkonowych marki Schüco AWS 75.SI. Wielkopowierzchniowa stolarka z płaskim progiem 0 mm tworzy płynne przejścia między salonem a tarasem lub kuchnią i ogrodem. Skrzydła o dużych wymiarach nawet do 1300 x 2500 mm po otwarciu tworzą komfortowo szeroką „bramę”, przez którą można przeprowadzić np. wózek.
Swoboda kreowania i bezpieczeństwo
Rozmieszczenie wszystkich stref użytkowych na poziomie parteru sprzyja tworzeniu płynnych, niezakłóconych połączeń przestrzeni

fot. Schüco | Płaski próg w strefie naroża – drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD
wewnętrznej z zewnętrzną. Bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na tworzenie takiego efektu, są panoramiczne drzwi przesuwne Schüco ASS 77 PD z płaskim progiem, które tworzą pozbawioną jakichkolwiek wystających elementów „platformę” prowadzącą ze strefy dziennej do ogrodu. Skrzydła mogą uzyskać w tym przypadku imponujące wymiary do 3200 mm szerokości i 3500 mm wysokości, dzięki czemu tworzą maksymalne światło przejścia. W zależności od potrzeb, mogą one poruszać się po dwóch lub trzech prowadnicach, tworząc różne typy otwarć zgodnie z potrzebami użytkowników.