Aktualności POID

Związek POiD Autorytetem Budownictwa i Gospodarki Śląskiej

By 12 grudnia 2017 5 września, 2019 No Comments

J anusz Komurkiewicz – prezes Związku Polskie Okna i Drzwi został wyróżniony tytułem „Autorytetu Budownictwa i Gospodarki Śląskiej.
Nagroda została przyznana za wieloletnie, efektywne kierowanie samorządem gospodarczym oraz osobisty wkład w rozwój krajowego budownictwa.  Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce podczas XX Jubileuszowej Gali Budownictwa, która odbyła się 18 listopada br. w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
w Katowicach.
Otrzymane wyróżnienie to zaszczyt, nie tylko dla mnie, ale dla całego Polskiego Związku Okna i Drzwi, który od wielu lat aktywnie angażuje się w rozwój branży budowlanej – komentuje Janusz Komurkiewicz.

Związek Polskie Okna i Drzwi inicjuje i realizuje działania sprzyjające progresowi branży krajowej, co w efekcie przyczynia się do wzrostu gospodarczego Polski. Zabiera głos w tematach kluczowych dla branży. Jednym z ważniejszych obecnie jest dążenie do wprowadzenia w Polsce ulg remontowo-budowlanych oraz dyskusja w sprawie zaostrzenia Warunków Technicznych dotyczących zużycia energii w nowoprojektowanych budynkach.

Ulga w postaci odpisów podatkowych wydatków na budowę oraz remont, np. na wymianę okien, docieplenie budynków czy wymianę starych pieców węglowych uaktywni proces inwestycji w termomodernizację budynków i mieszkań. Ponadto budżet państwa na tym zyska. Wprowadzenie ulg spowoduje bowiem ograniczenie szarej strefy oraz wzrost koniunktury na rynku budowlanym – uzupełnia Janusz Komurkiewicz, prezes Związku POiD.

Wszystko wskazuje na to, że w 2019 roku dla budynk ów użyteczności publicznej nastąpi kolejne zaostrzenie wymagań, by ostatecznie w 2021 roku zakończyć proces dostosowywania wszystkich budynków do standardu o niemal zerowym zużyciu energii.

W Polsce cały czas mówimy, że przepisy związane z oszczędnością energii trzeba zaostrzać. Nikt tak naprawdę nie bierze pod uwagę opinii branżystów. Już dzisiaj wiemy, że projektując nowy budynek architekci i projektanci często mają problem, żeby uzyskać wymagane parametry. Co będzie po 2020 roku, kiedy znów nastąpi zaostrzenie przepisów? Wymagania prawne postawione w Polsce na tle krajów UE są zdecydowanie bardziej rygorystyczne. W Niemczech już została rozpoczęta dyskusja nad zbyt ostro postawionymi wymaganiami prawnymi. W Polsce jednak nadal zaostrzamy przepisy. Czy jako Polacy nie postawiliśmy sobie zbyt ambitnych celów i czy nas na nie stać?– zastanawia się prezes Związku POiD